10 May 2012
Mayıs 10, 2012

K1 Belgesi Devri

0 Yorum
k1 belgesi devri

k1 belgesi devri

K1 BELGESİ DEVRİ

Yetki belgelerinin devir işlemini yapabilmek için Bakanlık tarafından bazı kurallar konulmuştur. Öncelikle belge devri işlemi için devri gerçekleştirmek isteyen şahıs firması sahibi vergi mükellefi ise belgesini ancak anne, baba, kardeş, eş ve evladına devir edebilir. yada miras olarak kalabilir.
Bunun dışında eğer şirket sahibi olduğu belgeyi devir etmek isterse şirketi aktifi pasifiyle tamamen devretmek kuşulu ile devir yapabilir. Bunun dışında sadece yetki belgesi devri yapmak isteyen belge sahibi şahıslrın yetki belgelerini şirketlere devretmek istemeleri durumunda ise bazı koşullar ile belge devri mümkün olmaktadır.

Yetki belgesi devir işlemlerinde belgeyi devir alacak olan taraf hiç yetki belgesi yokmuş gibi belge hazırlığı yapmalıdır. İşin özünde yeni belge almak ile devir yapmak arasında pekde işlemsel açıdan fark yoktur.
Önemli olan bir diğer konu ise yetki belgesi aldıktan sonra belgeyi devir alan tarafın bir yıl içinde yetki belgesi alış şartlarını tamamlamasıdır. Yani mesela şahıs adına olan yetki belgesini devir alan şirket bir yıl içinde 110 ton azami yüklü ağırlık şartını tamamlamalıdır. Tamamlamadığı takdirde yetki belgesi iptal edilir. Çünkü Bakanlık belge devrini bu koşul ile vermektedir. Yine devir şahıstan belge devri alan şahıs(evlat, eş, kardeş vs) yine bir yıl içinde 30 ton azami yüklü ağırlık şartını tamamlamalıdır. Tabi burda belirttiğimiz bütün konular tonaj şartı ile verilen belge türleri için geçerlidir. yani K1 belgesi gibi. K2 belgesi devrinde böyle bir tonaj vs. şartı yoktur. Tonaj şartı ile verilen belgelrde devralan mutlaka bir yıl içinde şartları tamamlamalıdır.
En çok karşılaştığımız sorular arasında yer alan şirket adına kayıtlı belgenin ortaklardan birine devir olup olmayacağıdır ki kesinlikle böyle bir durum söz konuus değildir. Şirketler adına olan belgelerin devir işlemleri hakkında yukarıda bilgi vermiştik.

K2 BELGESİ NASIL ALINIR

K2 BELGESİ FİYATI

K2 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

K2 BELGESİ YENİLEME

K2 BELGESİ YENİLEME ÜCRETİ

K2 BELGESİ YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

K1 BELGESİ

K1 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

SRC BELGESİ

ODY BELGESİ

PSİKOTEKNİK BELGESİ

K1 BELGESİ YENİLEME

K1 BELGESİ YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

K1 BELGESİ YENİLEME ÜCRETİ