Mayıs 25, 2012

K1 BELGESİ

K1 Belgesi Nakliyecilerin alması gereken belgedir. Sadece kamyonet aracı olanlar için Yıldızlı K1 belgesi düzenlenir ve %90 indirimle  2100,00 TL ödeyerek belge sahibi olabilirler. Kamyon aracı olanlar ise şahıslarda 30 ton azami yüklü ağırlık, şirketlerde 110 ton azami yüklü ağırlığa sahip öz mal araç şartını tamamladıktan sonra 21000,00 TL ödeyerek belgelerini alabilirler.

k1 belgesi

Yetki belgesi, sahibi olduktan sonra sorumluluk ve iyi takip gerektiren bir konudur çünkü sitemizdeki diğer konuları da okursanız belge sahibi olduğunuz süre içerisinde sürekli bakanlık ile ilişki halinde bulunmanız ve daha da önemlisi belgenizi alış şartlarına ait yeterlilikleri sürekli korumalısınız. Tonaj şartını tamamlayarak belge alanlar sürekli bu tonajı elinde bulundurmalıdır. şirketlerde sürekli 110 ton şahıslarda sürekli 30 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç bulunmak zorundadır. araç satışı durumunda tonajın kaybedilmesi halinde yerine mutlaka 60 gün içinde yeni araç alıp k1 belgesine eklenmelidir. Aksi takdirde belgenizin 60 günden fazla tonaj limitinin altında kalması halinde belgeniz iptal olur ve ödediğiniz parayı geri alamazsınız.

K1 Belgesi sahibi şirketlerden orta düzey yönetici belgesine sahip perosnel bulundurma mecburiyetleri vardır.

Detaylı bilgi için sitemizin ody-üdy belgeleri kısmını inceleyiniz. Ody belgesi olmayan şirketlere 700 TL cezai işlem uygulanır.
Araçlar ticari kayıtlı olmalıdır..