30 Nis 2013
Nisan 30, 2013

Marka Tescil

0 Yorum

MARKA TESCİL

 

“Marka; İnsanların, siz odada yokken sizin hakkınızda söyledikleri şeylerdir.” diyor amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos…

 

Günümüzdeki ticari şartlar ve sektörlerin kendi içlerinde oluşan rekabet ortamları marka olmayı zorunluluk haline getirmektedir. Bir ürünle ilgili tüketicilerin kendi aralarında fikir alış-verişinde bulunmaları –Jeff Bezos’un deyimiyle, siz odada yokken sizin hakkınızda söyledikleri şeyler- o ürünün ticari geleceğiyle ilgili kayda değer ipuçları verir.

Hiç şüphesiz “marka olmak” basit ve kısa bir sürecin sonucu değildir. tanıtım ve reklam başta olmak üzere birçok parametrenin etkisi altında gelişen  marka olma süreci, rekabet şartlarında ayakta kalmak isteyen firmaların stratejik olarak yapmak zorunda oldukları bir süreçtir.

marka tescil

marka tescil

Marka olma sürecinin başlangıç noktası marka tescilinin yaptırılmasıdır. Bu başlangıç noktasının atlanması yıllardır ürettiğiniz ürünün tanınması için verdiğiniz emek ve yaptığınız masrafla beraber harcadığınız paha biçilmez zamanın boşa gitmesine sebep olabilir. Zira ulusal ve uluslar arası markalar yeni bir ürünün tasarımı aşamasında yani ürün henüz piyasa çıkmadan, o ürüne verecekleri isme karar verip marka tescil müracaatında bulunup ondan sonra piyasaya çıkartırlar. Bir ürünün piyasaya sürülmeden önce markasının tescillenmesi gerektiğini bilmek profesyonel düşünmenin bir sonucudur.

Varını yoğunu sermaye yapıp canla başla çalışarak piyasada tutulan ve herkesçe tanınan bir ürünün üreticisi, yolun başında yapması gereken marka tescil işlemini yapmadıysa büyük bir tehlikenin içindedir. “hak sahibi yıllardır üretim yapan değil, tescil başvurusunda bulunandır” bu nedenle markanız konusunda hak talep edebilmenizin tek yolu markanızı tescil ettirmenizdir.

Marka tescil Türkiye’de sadece Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılır. Müracaatı yapılan markanın dosyası Enstitüye ulaştığı gün,ay,yıl,saat ve dakika bilgileriyle beraber kabul edilir. Bu tarihten itibaren yaklaşık 1 ay sonra başvurunun işleme alındığına dair yazı enstitü tarafından gönderilir. Daha sonra başvurusu yapılan markanın Nice sınıf kod ve eşya bilgileri girilir. Bu, başvurunun hangi ürün ya da hizmetleri kapsadığının belirlendiğini ifade eder. Bu aşamadan sonra markanızın tescile uygun olup olmadığının araştırılması için benzerlik araması yapılır. Eğer başvurunuz amblem veya logo içeriyorsa bununla beraber figüratif benzerlik araştırması da yapılır. Herhangi bir sorun çıkmadığı taktirde başvurunun marka bülteninde yayına çıkarılmasına karar verilir. Başvuru tescil edileceği yönünde 3. kişilerin dikkatine sunularak görüş ve itirazlara açık tutulur. başvurunun marka bülteninde yayında kaldığı 3 ay boyunca herhangi bir itirazın gelmemesi durumunda başvurunun tescil edilmesine karar verilerek tescil harcının ödenmesi ve varsa eksik evrakın tamamlanması istenerek 2 ay süre verilir. Bu süre içinde eksikliklerin giderilmesi ve tescil harcının ödenmesi durumunda marka tescillenmiş olur ve tescil belgesi gönderilir. Tüm bu süreç 9-11 ay sürer.

İSO 9001 belgesi için tıklayınız

İSO   belgeleri için detaylı bilgi

İSO 14001 belgesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

CE belgesi için tıklayınız.