04 Oca 2015
Ocak 4, 2015

SASO BELGESİ

1 Yorum

SASO BELGESİ

Saso belgesi Suudi Arabistan’ın ithalat uygulamaları standartlarıdır.

Suudi Arabistan tarafından ithalat esnasında firmalardan aşağıda belirttiğimiz ürün gruplarına ait ithalatlarda talep edilmektedir. Ülke her tür ürün grubunun ithalatına müsaade etmekle beraber sadece alkollü içki ve domuz etinden üretilmiş yiyeceklerin ülkeye girişine izin vermemektedir.

Saso belgesi alabilmeniz için ürünlerinizin saso standartlarına uygun olup olmadığının kontrolü sağlandıktan sonra( kalite belgeleri – test raporları veya laboratuvar analizleri) belgelendirme sürecine geçilir. Ürünleriniz yüklemeden hemen önce tarafımızca kontrol edildikten sonra işlemleriniz biter. Saso belgesi ürün belgesi, kalite belgesi değildir. Her sevkiyat öncesinde almanız gereklidir. Ve saso belgesi olmadan kesinlikle Suudi Arabistan’a ihracat yapmayınız çünkü bu belge olmadan müşterinizin karşı taraftan malı çekmesine izin verilmez. Rahat bir şekilde bahsi geçen ülkeye ihracat yapabilmeniz için ürünlerinize ait kalite belgelerinin eksiksiz olması test raporlarının güncel olmasında hem zaman hem maliyet açısından avantaj sağlayacaktır.

Belge başvurusunda sizden proforma faturanız, ihracatınız gerçekleştireceğiniz proformada geçen ürünlere ait kalite belgeleri, test raporları, laboratuvar analizleri gibi belgeler talep edilecektir. Bu belgelerin incelenme sürecinin ardından eksiklik tespit edilmemesi halinde belge işleminizin büyük çoğunluğu tamamlanmış demektir. Önemli olan aşama ürünlerinizin saso standartlarına uygun olup olmadığıdır. Uygunlukla alakalı herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde rahat bir şekilde saso belgenizi alabilirsiniz.

Bu belgeyi aldıktan sonra ihracat esnasında sizden
1. Ürünle ilgili fatura : Firmanın antetli kağıdına alıcı ve satıcı bilgileri yazılı olmalıdır. İthalatı yapılacak ürün belirtilmeli ve GTİP numarası faturada yazılı olmalıdır. Taşıma esnasında kullanılacak yükleme boşaltma alanları belirtilmelidir. Teknik malzemelerde ürünle ilgili teknik bilgi, model, seri numarası, markası, imalatçı firma bilgileri ekte yazılı olmalıdır.

2. Menşe şehadetnamesi : Bu belge üzerinde ithal ettiğiniz ürünle ilgili üretici, alıcı, nakliye biçimi ve yerleri açık olarak yazılmalıdır.

3. Konşimento : Bir nüshası Suudi büyük elçiliğine verilmek üzere verilen belge üzerinde fatura bilgileri ile bire bir uyumlu olması gerekmektedir. Malın değeri, ağırlığı, markası, teknik bilgileri, nakliye yeri, biçimi ve kullanılacak araçlar, nakliyeyi üstlenen firma bilgileri, alıcı firma bilgilerinin tamamı yazılı olmalıdır.

4. Varsa sigorta belgesi

5. Yükleme listesi : Ürüne ait alıcı satıcı bilgileri, ürünle alakalı ağırlık bilgileri yazılı olmalıdır.

saso-belgesi

saso-belgesi

Saso belgesi kapsamına giren ürünler için Suudi Arabistan’a yapılacak ithalatta Suud devleti standart kuruluşu Saso ile beraber bazı birkaç ürün grubu hariç COC BELGESİ (Certificate Of Conformity) standartlarını uygulamaya koymuşlardır. İhraç edeceğiniz ürünlerle alakalı teknik bilgiler elimize ulaştığı andan itibaren gerekli ürün gruplarına dahil olup olmadığınızın kontrolünün ardından işlemlere başlıyoruz. Maliyet hesaplaması ve belge edinme süreleri ile alakalı detaylar da işlemlere başlamadan önce detaylı olarak sunulacaktır.

SASO Belgesi için İletişim 0 530 114 84 23 – 0 212 653 11 87

Diğer Hizmetlerimiz

Ce Belgesi

Eurovent Sertifikası

Wras Belgesi

Rohs Belgesi

İso 9001

Ohsas 18001

Saso Belgesi Nasıl Alınır