04 Ara 2013
Aralık 4, 2013

SRC

0 Yorum

SRC

SRC Sürücü kelimesinin kısaltılmış halidir. Ulaştırma Bakanlığının 4925 sayılı kara yolu taşıma kanunu ile yürürlüğe koyduğu yasa ile uygulanmaya başlanan, kara yolunda ticari taşımacılıkta kullanılan araçları sev ve idare eden şoförlerin mesleki yeterlilik kapsamında uygun tecrübeye sahip olmalarını veya gerekli eğitimi almış olmalarını şart koşmuştur. Bu kapsamda ulaştırma bakanlığı ile gazi üniversitesi ortak işbirliği ile kurulan merkez şoförlerin src belgelerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi konusunda çalışma başlatmıştır. Src belgesi olmadan taşımacılık yapmak cezaya bağlanmış hem işverenler hem de şoförler sorumluluk altına sokulmuştur.

src

src

Src Belgesi Nasıl Alınır

Src alabilmek için uygulanan kurallar gereği 25 şubat 2003 den önce ehliyet almış olanlar sınava kursa gitmeden muafiyet kapsamında değerlendirilirken bu tarihten sonra ehliyet almış olanlar eğitime tabi tutulmuştur.

Src belgeleri ile beraber şoförlerden psikoteknik belgesi de talep edilmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse src şoförlük konusunda sahip olduğunuz deneyim tecrübe veya eğitim almış olduğunuzu belgelerken psikoteknik belgesi ise bedensel ve ruhsal olarak bu işi yapmaya elverişli olup olmadığınızın kontrolü amacıyla yapılacak dikkat, algı, refleks gibi bedensel özelliklerinizi ölçmeye yarayan testtir. Bir saat süren bu testten başarı ile geçenler psikoteknik belgesi almaya hak kazanırlar.

Src belgesi 4 grupta toplanır.

Src 1 belgesi uluslar arası yolcu taşımacılığı

Src 2 belgesi yurt içi yolcu taşımacılığı

Src 3 belgesi Uluslar arası yük ve eşya taşımacılığı

Src 4 belgesi yurt içi yük ve eşya taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir.

 

 

Src Belgesi Srogulama hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

ODY BELGESİ hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Psikoteknik Belgesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Üdy belgesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Src Belgesi