EAC BELGESİ

Eac belgesi Rusya’ya yapılacak ihracatlarda istenen ürün belgesi olup belge kapsamına giren ürünler için mutlaka alınması gerekmektedir. Rusya Federasyonu ülkeleri de dahil olmak üzere yapılacak ihracatlarda ilgili devletler tarafından talep edilmekte ve kurulan ekonomik işbirliği ülkeleri tarafından istenmek de ve genel adı olup belge talep edilecek her bir ürün çeşidi için kayıt işlemi yapılmaktadır.

Eac belgesi hem gümrük giriş çıkışlarda talep edilmekte hem de Rusya devleti tarafından iç piyasada kontrol edilmektedir. Ürün belgesi değildir iş yerinin veya ürünün konsey ülkeleri içinde satış yapabilmesi için alınan pasaport niteliği taşımaktadır. İlgili birime kayıt olduktan sonra sorumluluğu üstlendiğinizi ilgili standartlara uyum sağlayacağınızı taahhüt olarak düşünebilirsiniz. Detaylar hakkında detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Firmamız kalite belgelendirme, ürün belgelendirme ve uluslararası ihracat belgeleri konusunda hizmet vermektedir. Gerekli işlemler ve standart kapsamında olup olmadığınızı öğrenmek için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Arayınız bilgilendirelim gümrüklerde sorun yaşamadan ihracatlarınızı gerçekleştirin.

eac belgesi

eac belgesi

Aralarında gümrük birliği anlaşması yapan Rusya Federasyonu, Kazakistan, Beyaz Rsuya devletleri gümrüklerinden girecek bazı ürünlerle alakalı ortak teknik bazı yeterlilikler aranması kararı almış ve bu amaçla kurulan ekonomik işbirliği platformunun karar mercii olan Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) Hafif sanayi ürünleri güvenliğine ilişkin kabul ettiği teknik düzenlemeyi ve bu ülkelere yapılacak ihracatlarda yeterlilik şartını zorunlu tutmuştur. İhracat esnasında gerekli olan gümrük beyannamesi ile beraber talep edilen ürün listesi sunulan gtip listeleriyle açıklanmıştır.

EAC BELGESİ GEREKLİ OLAN ÜRÜNLER

Artık eskiden kullanılan tek işaret uygulaması kullanılamayacak aşağıda belirteceğimiz ürünler EAC BELGESİ belge olmadan ihracatı yapılamayacaktır.

  1. Tekstil malzemeleri
  2. Triko
  3. Makine Halısı, yer kaplamaları
  4. Deri ve tekstilden mamul aksesuarlar
  5. Kumaş
  6. Ayakkabı
  7. Kürk
  8. Deri, Suni Deri

Bu kapsama dahil olmayan özel sipariş ürünler, ilaç gibi bazı ürünler kapsam dışında bırakılmıştır. Daha önceden alınmış uygunluk belgeleri değiştirilecektir. Amaç bu ülkeler arasında hem pazar ortamını geliştirmek hem de tüketici haklarını korumaktır.

EAC ZORUNLU OLAN ÜRÜNLER

1. Tekstil Malzemeleri

2. Kimyasallar

3. İnşaat sektörü teçhizatı

4. Oyuncak, Çocuk ürünleri

5. Mekanik ve elektronik ürünler

6. Isı üretim araç gereçleri

7. Yangın güvenliği ekipmanları