GOST BELGESİ

GOST BELGESİ, güncel hali ile EAC BELGESİ. Rusya Federasyonu ve bölgesinde son dönemlerde gelişen ekonomik işbirliği çerçevesinde artan ihracat hacmi Türk şirketleri için önemli bir fırsat sunmaktadır. Rus pazarında satılacak ürünler için Rus hükumeti tarafından ithal edilen ürünlerden kendi standartlarına uygunluk şartı aranması 1993 yılından beri uygulanmakta ve en yaygın olarak da GOST BELGESİ talep edilmektedir. EAC belgesi toptan ve perakende olarak satılacak her bir ürün için bu sertifika gerekmektedir. İçerik olarak ülkemizde de yaygın olarak kullanılan iso 9001, Avrupa ülkeleri tarafından talep edilen CE BELGESİ, yine ülkemizde kullanılan TSE BELGESİ ne eşdeğer bir belgedir. Bu belge hem gümrüklerde ürün giriş çıkışı esnasında talep edilmekte hem de rus hükümeti tarafından iç piyasada yapılan denetimler esnasında iş yerlerinden sattıkları ürünün bu belgeye sahip olup olmadığı kontrol edilmektedir. Tabi her ürün için zorunlu olmamakla beraber bazı ürünlerde mecburi tutulurken bazı ürünlerde isteğe bağlı olarak kullanılmaktadır. Yine bu kapsam da mecburi tutulan ürünler için sarı renkli, isteğe bağlı olan ürünler için ise mavi renkte sertifika verilmektedir. Rusya da 1997 yılında yaşanan kriz sonrası 2000 yılında alınan karar ile sertifikasız ürün girişleri tamamen durdurulmuş olup kalite konusu çok daha fazla önem kazanmıştır.

gost r belgesi

gost r belgesi

EAC belgesi ne sahip olmanın size kazandıracağı avantajların başında ürünlerinizin rus piyasası içinde daha kaliteli ortamlarda daha iyi fiyatlarla satışa sunulabilmesini, ülkemiz ürünlerine olan güvenin artması ve markanızın dış piyasada daha çok kabul görmesine olanak sağlayacaktır.
Rusya Federasyonu ile sınırlı kalmayıp gost r sertifikanızı aldıktan sonra Kazakistan da, Azerbaycan da, Ermenistan da, Tacikistan da, Gürcistan da, Özbekistan da, Türkmenistan da geçerli olarak kullanabilirsiniz. Ukrayna ise ukr sepro belgesi talep etmektedir.

Belgeyi fotokopi ile çoğaltıp firmanın yetkili müdür tarafından kaşe imza ile çoğaltarak satışını yaptığınız firmaya verebilir veya bazı mallar için gümrüklerde aslının talep edilmesi halinde rus konsolosluğunda bulunan noterlerde tasdik ettirip çoğaltarak kullanabilirsiniz.

Belgelendirme işini rus devleti tarafından yetki verilmiş akredite kuruluşları gerçekleştirmekte laboratuarlarda test edildikten sonra uygun bulunan ürünler için belgelendirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bazı ürünler için ise yangın ve hijyen belgeleri zorunlu ise öncelikli olarak bu belgeler alındıktan sonra gost r belgesi düzenlenmektedir.

EAC BELGESİ GEREKLİ OLAN ÜRÜNLER

1. Gıda ve gıda ile temas eden malzemeler
2. İnsan ile temas eden tekstil malzemeleri
3. Kimyasal maddeler
4. İnşaat Sektörü ve teçhizatı
5. Parfümeri, oyuncak, ev gereçleri
6. Petrol ve gaz
7. Mekanik ve elektrikli malzemeler
8. Yangın güvenliği ekipmanları
9. Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane vb.
10. Isı üretim, iletim araç gereçleri

GOST BELGESİ (EAC) NASIL ALINIR

Gost r belgesi Rus hükumeti tarafından yetkilendirilmiş değerlendirilme kuruluşları tarafından verilir. 3 yıl süreli seri üretim başvuruların numuneler ile birlikte Rusya’da ki belgelendirme kuruluşuna yapılmasının ardından Rus uzmanlar tarafından iş yerinizde yapılacak denetimin ardından yaklaşık 45 gün gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. 1 yıllık talep edilen ürünler için denetçi gerekmeden sadece numune gönderilmesi yeterlidir. 1 veya 3 yıllık olarak verilmektedir. Bir fabrika da yapılacak denetimler ve laboratuar sonuçlarının olumlu olması halinde bu fabrikada üretilecek ve belge üzerinde yazılı her ürün için gost r belgesi kullanılabilir. Tek seferlik ihracatlarda ise sadece numune gönderilmesi yeterli olmaktadır.

EAC BELGESİ GEREKLİ BELGELER

1. Faaliyet belgesi
2. İmza sirküleri
3. Marka tescil belgesi
4. Varsa diğer sertifikalarınız( iso, ce, tse vs)
5. Ürün hakkında teknik bilgi.
6. Kullanma talimatı, etiket bilgileri.
7. Üretici firma adı, ürünlerin seri numaraları, üretimde kullanılan makine sayısı
8. Fabrika prosesi
9. Alacağınız belgede olmasını istediğiniz unvan ve adres bilgileri
10. Ürün kataloğu
11. Her üründen 3 adet numune örnek.
12. Ürünlerin model bilgisi.
12. Vekaletname