K1 BELGESİ YENİLEME

K1 belgesi yenileme işlemleri için en doğru adrestesiniz. Yetki belgeniizn bitiş tarihinden 60 gün önce belge yenileme işlemlerine başlayabilirsiniz. Yetki belgesi ücretinin %5 ini ödersiniz. K1 belgesi yenileme ücreti 106 TL. Yıldızlı K1 belgesi yenileme ücreti  1060 TL. K1 belgesi yenileme için gerekli evraklar kısmını web sitemizdeki diğer sayfaları inceleyerek ulaşabilirsiniz. Evrakların bize ulaştırılmasının ardından bir gün içerisinde yetki belgesi yenileme işlemlerini tamamlayıp size sunuyoruz. Kesinlikle sorunsuz bir işlem yaşamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

””Belge bitiş tarihinden sonrada

MADDE 2 Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci, üçüncü ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye aşağıdaki altıncı fıkra eklenmiştir.

“(2) Yetki belgesi sahipleri tarafından yetki belgelerinin yenilenmesi için yetki belgesinin geçerlilik süresinin sona erdiği tarihten itibaren:

a) 270 takvim günü içinde Bakanlığa yazılı olarak müracaat edilmesi halinde; yetki belgesi, yenileme ücretinin ödendiği tarih esas alınarak yenilenir. Yenileme ücretinin, söz konusu 270 günlük süre içinde ve ödeme tarihindeki geçerli yenileme ücreti olarak ödenmesi şarttır.

b) 271 inci takvim günü ile 540 ıncı takvim günü arasında Bakanlığa yazılı olarak müracaat edilmesi halinde ise; yetki belgesi, yenileme ücreti olarak ödeme tarihindeki geçerli tam ücretin %25’i alınır ve bu ücretin ödendiği tarih esas alınarak yetki belgesi yenilenir. Söz konusu yenileme ücretinin belirtilen 271 inci takvim günü ile 540 ıncı takvim günü arasında ve ödeme tarihinde geçerli ücret esas alınarak ödenmiş olması şarttır.””

K1 Belgesi Yenileme Süreci

Bu yüzden yetki belgesi yenileme işlemleri için gecikmeme niz gerekmektedir. Önemli bir diğer konuda yetki belgesi bitiş tarihinden sonra belgeniz yok kabul edileceğinden araçlarınızın yukarıda belirtilen yenilenmediği takdirde yakalanması halinde ceza yeme durumları söz konusu olur.
Öncelikle şirket adına yetki belgesi yenileme işlemi yapacak iseniz 110 ton azami yüklü ağırlık şartını tamamlamanız gerekmektedir. İlk alınış tarihinde herhangi bir şart koşulmadan verilen k1 yetki belgeleri bu gün ilk başvuru yapan şirketlerle eşit şartlara getirme adı altında aynı statüde değerlendirilip aynı koşulları sağlamaları şartı ile yenileme işlemleri yapılmaktadır.
Şahıslarda ise yine yenileme için gerekli evraklar yazımızda belirttiğimiz gibi belge düzenleme tarihine bakılarak tonaj şartına tabi olup olmadığına karar verilir. 30 /06 / 2012 tarihinden önce belge almış şahısların tonaj şartı aranmadan yenilenir.