K1 BELGESİ

K1 Belgesi Nakliyecilerin alması gereken belgedir. Sadece kamyonet aracı olanlar için Yıldızlı K1 belgesi düzenlenir ve %90 indirimle  2100,00 TL ödeyerek belge sahibi olabilirler. Kamyon aracı olanlar ise şahıslarda 30 ton azami yüklü ağırlık, şirketlerde 110 ton azami yüklü ağırlığa sahip öz mal araç şartını tamamladıktan sonra 21000,00 TL ödeyerek belgelerini alabilirler. Yetki belgesi, sahibi olduktan sonra sorumluluk ve iyi takip gerektiren bir konudur çünkü sitemizdeki diğer konuları da okursanız belge sahibi olduğunuz süre içerisinde sürekli bakanlık ile ilişki halinde bulunmanız ve daha da önemlisi belgenizi alış şartlarına ait yeterlilikleri sürekli korumalısınız.

Tonaj şartını tamamlayarak belge alanlar sürekli bu tonajı elinde bulundurmalıdır. şirketlerde sürekli 110 ton şahıslarda sürekli 30 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç bulunmak zorundadır. Araç satışı durumunda tonajın kaybedilmesi halinde yerine mutlaka 60 gün içinde yeni araç alıp k1 belgesi ne eklenmelidir. Aksi takdirde belgenizin 60 günden fazla tonaj limitinin altında kalması halinde belgeniz iptal olur ve ödediğiniz parayı geri alamazsınız. K1 Belgesi sahibi şirketlerden orta düzey yönetici belgesine sahip perosnel bulundurma mecburiyetleri vardır.Detaylı bilgi için sitemizin ody-üdy belgeleri kısmını inceleyiniz. Ody belgesi olmayan şirketlere 700 TL cezai işlem uygulanır. Araçlar ticari kayıtlı olmalıdır.

k1 yetki belgesi

k1 belgesi

K1 Belgesi İçin Gerekli Evraklar

K1 belgesi için başvuruda bulunacak olan eğer şahıs ise yapması gereken öncelikle vergi mükellefi olması ve ardından ticaret odası veya şoförler odası yada meslek odalarından birine kayıt olmasıdır. Tabi yurt içinde nakliyecilik yapmak isteyen şahısların 30 ton tonaj sınırını tamamladıktan sonra oda kayıt belgelerinde en az 10000.00 TL kayıtlı işletme sermayesinin olduğunu gösteren belgeyi başvuru dosyasında bulundurması gereklidir. İl içinde kamyonet araçla nakliyecilik yapacakların ise sermaye şartını sağlamaları gerekmez. Başvuruda bulunacak olan şirket ise 110 ton tonaj sınırını tamamladıktan sonra en az 10000.00 TL kayıtlı işletme sermayesinin olduğunu gösteren ticaret odası kayıt belgesi ve diğer şirket evrakları ve ruhsat fotokopisi ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

K1 Belgesi Nereden Alınır

K belgesi Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığına bağlı bölge müdürlüklerinde alınmaktadır. Bölge müdürlüklerinin olmadığı şehirlerde ticaret odaları da yetki belgesi düzenleme yetkisine sahiptir. Bunun dışında herhangi bir kurumdan K1 belgesi alınamaz. 

K1 Belgesini Devir Edebilir miyim

K1 belgesi devir işlemler belli şartlara bağlı kalmak koşulu ile devir edilebilir. Birinci dereceden akrabalara devir yapılabilir ve tabi kurucu ortağı olunan şirketlere devir edilebilir. Şirketlere ait K belgeleri ise ancak mahkeme kararı ile şirketin tümünden satın almak yolu ile devir edilebilir. Aksi halde sadece yetki belgesinin devir diye bir şey söz konusu değildir.

K1 Araç Sattım Tonaj Sürem Ne Kadar

K1 yetki belgesi şahıslarda 30 ton şirketlerde 110 ton tonaj sınırının sağlanması koşulu ile alınabilir ve bu koşul yetki belgesi sahibi olunduğu beş yıllık süre içind 630 günden fazla kapasite altında kalamaz. Örnek olarak tonaj sınırının altına düşüldüğü tarihten itibaren 6 ay boyunca araç alıp tonaj şartını sağlayamayan bir firmanın geçen 180 günlük süresi bu 630 günden eksilir ve tonajı tamamladıktan sonra ileride olası ikinci bir tonaj altı kalma durumunda firmanın 450 günü kalmış olarak süresi işlemeye başlar.