K1-K2- K3 Yetki Belgeleri Nelerdir

K1 k2 k3 veya K Belgesi araçlarla ilgili ve taşımacılıkla yakından ilgili bir belge türüdür. K Yetki Belgesi, genel anlamda bilinse de aslında taşıma faaliyetine göre K1, K2 ve K3 olmak üzere değişiklik göstermekte, tam anlamıyla yapılmak istenen iş doğrultusunda en uygun yetki belgesi alınmalıdır.

Kısaca K Yetki Belgeleri Şunlardır ve faaliyet alanları da yanlarında açıklanmıştır.

K1 Yetki Belgesi; Gerçek veya tüzel kişilik ayrılmaksızın yurt içinde taşıma hizmeti yapacak ve bu taşıma hizmetinden para kazanacak olan kişilerin alması gereken bir belgedir.Örneğin herkesin bildiği nakliye firmaları bunlara bir örnektir.

K2 Yetki Belgesi; gerçek veya tüzel kişiler üzerlerinde bulunan araçları ile sadece kendi iştigal alanlarıyla ilgili eşya veya üretilmiş olan ürünlerini taşıma işinde kullanacaklar ise bu gibi kişilerinde alması gereken belge türüdür. Örneğin bir toptancı sipariş olarak aldığı ürünleri müşterinin dükkânına götürmek için aracını kullanır. Fakat bu taşıma işinden para kazanmazda sadece satmış olduğu ürünlerin parasını kazanır.

K3 Yetki Belgesi; Bu yetki belgesinin özelliği de sadece ev mobilyası ve eşyası yada büro mobilyası ve eşyası taşıma işlerini yurt içinde yapacak ve taşıma işinden ötürü para kazanacak olan gerçek veya tüzel kişilerin almakla yükümlü oldukları belge türüne girmektedir. Örneğin günümüzün yeni mesleği olan ev taşıma şirketleri, evlerin eşyalarını komple toparlayıp, araçlarına yükleyerek, başka bir yere götürme işlemi yapmaktadır. Bu gibi şirket araçlarında bulunması gereken bir belge türüdür