K1 Ve K2 Yetki Belgesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

K1 ve K2 Yetki Belgelerinden, ticari para kazanma amacı ile taşıma hizmeti yapan araçlara özel K1 Yetki Belgesi ve ticari olarak kendi iştigal alanıyla ilgili taşıma yapacak ve bu taşımadan para kazanmayacak olan araçlara ait alınması zorunlu K2 Yetki Belgesine dair bilinmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Mesela K1 Yetki Belgemi veya K2 Yetki belgemi devir etmek istiyorum ne yapmam lazım gibi sorular çok sık rastlanılan bir sorudur. Bu gibi durumlarda K Yetki Belgesini devir olarak alacak gerçek kişi veya tüzel kişiler, K Yetki Belgesi için gerekli belgeleri temin eder,

Belgesini devir etmek isteyen kişide, kendisinde bulunan K Yetki belgesine ait tüm belgelerin asıllarını karşı tarafa teslim eder, Her iki tarafta devir işlemlerini resmîleştirmek için ilgili kuruma başvurarak, başvurunun Ulaştırma Bakanlığı’ndan onaylanmasını bekler ve gönderilen onaylı belgeler sonucunda devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Aracımı sattım ne yapmalıyım?
K belgesinde kayıtlı olan araçlardan birinin veya bir kaçının satılması durumunda Satılan araca ait Taşıt Belgesinin aslı ve taşıt kartının aslı, noter satışına ait fotokopi nüshası ve araç düşümü 30 günü aşmayacak bir zaman zarfında yapılması gerekmektedir.

Belgede kayıtlı olan son aracı sattığınız durumlarda ise 2 ay sonrasında mutlaka araç kaydı yaptırılmalıdır. Aksi halde K Yetki Belgesi iptal edilecektir.