K1 Yetki ve K2 Yetki Belgeleri

Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) 12, 13, 14, 15 ve 18 maddesine göre bitiş tarihlerinden itibaren;
1) 60 gün öncesinde yeniletme işlemini beyan edilirse, toplam yetki belge bedelinin sadece %5’lik miktarı ödenerek belge yenilenebilir,

2) 270 gün sonrasında faaliyette vermek suretiyle yeniletme işlemi beyan edilirse, toplam yetki bedeli ne ise onun üzerinden sadece %25 ’lik miktarını ödeyerek yetki belgenizi yeniletebilirsiniz.

3) 1.ve 2. maddelerde yer alan sürelerde yetki belgesi yenileme konusunda herhangi bir başvuruda bulunmayanlar içinde, yetki belgelerine 30 gün daha süre verilerek, bu süre içinde beyanda bulunanlarda yine yetki belgesi bedelinin sadece % 5’lik miktarını ödeyerek belgesini yeniletebilir.
4) Yetki belgesine ait geçerlilik süresi bittikten sonra 90 gün geçmesinin ardından otomatik olarak yetki belgeleri iptal edilecektir. İptal öncesinde gerekli uyarı yapılacaktır. Uyarının hemen ardından ödemeyi Vakıflar Bankası veya Ziraat Bankasından yapanlar ise % 100 lük yetki belgesini ödeyerek 5 yıllık bir kullanım için yenileterek, 5 yıllık bir uzatma daha yaptırarak taşımacılık faaliyetine devam edebileceklerdir.

K1 belgesi ve K2 belgesi için tıklayınız