Patent

Patent bir sanayi veya ticari mal ve malzemenin , bütün yönleriyle, ticaretinin imalatının veya herhangi bir ticari aktivitesinin devlet tarafından buluş sahibine ait haklarını koruma altına aldığı belgeye denir.
Sınai mülkiyet haklarından biridir. Üretimini yapılacak firmanın standartlara uygun şekilde üretimini yalnızca ilk imalatçısı tarafından yapılması hakkını temsil eden patent kavramı buluşun çalınma taklit vs haklarının da korunmasını sağlar. Patent hakkı sadece buluş sahibinin bulunduğu ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Eğer ayrı ayrı her ülkede korunmasını talep ediyorsa ilgili ülkelere başvuru yapması gerekmektedir. Bazı ülkelerde diğer ülkelerde kazanılmış patent hakkının kendi ülke sınırları içerisinde de geçerli olduğunu kabul ederken tamamıyla uluslar arası hak diye bir kavram mevcut değildir.

patent nedir

patent

Başvurular Türkiye de ilgili Enstitü tarafından kontrol edilmektedir. Verilirken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Özellikli olarak daha önce tasarlanmamış olması, buluş niteliği taşıması, alanında ilerlemeye katkıda bulunması istenir. Bir çeşit şahsi mülk olan hak devredilebilir, satılabilir, ipotek edilebilir veya mirasçılarına miras olarak bırakılabilir. Elinde tuttuğu ürüne daha sonradan ek değişiklikler yapanlar tekrar başvuru yaparak ek patent alabilirler. Sahibi şahıs veya firma haklarını elinde tuttuğu malın başkaları tarafından imal edilmesini, satılmasını, izinsiz kullanımını yasaklatabilir. Haklarını korumak adına mahkemelere başvurabilir, tazminat davası açabilir. Başvurularınız için bizimle irtibata geçiniz. İşlemlerinizi patent vekillerimiz tarafından tamamlayıp haklarınızın koruma altına alınmasına yardımcı olalım. Yılmaz Danışmanlık Ve Belgelendirme olarak yanınızdayız. Bizi arayınız.

Marka Tescil İÇİN TIKLAYINIZ