SASO BELGESİ NEDİR?

Saso belgesi nedir Suudi Arabistan’a yapılan ihracatlarda gümrüklerinden girecek ürünlerle alakalı talep ettikleri uygunluk belgesidir. Saso adlı Suudi Arabistan Kalite Standartları Organizasyonu tarafından yapılan çalışmalarla ülkelerini kalitesiz ürünlerin istilasını önlemek maksadıyla gümrüklerinden girecek ürünlerin standartlarına uygunluğunu kontrol, belgelendirme faaliyeti yürütmektedir. İhracat yaparken sizden talep edilecek evraklar

 1. Fatura
 2. Menşe şehadetnamesi
 3. Konşimento
 4. Varsa sigorta belgesi
 5. Yükleme Boşaltma Listesi
 6. Saso Belgesi

saso belgesi nedir

Gıda ve kozmetik ürünleri dışında kalan tüm ticari ürünlere başvuru yapılıp belge alınması mecburi tutulmaktadır. Gıda ve kozmetik ürünlerinde ise İslam devleti olduğu için alkol ve domuz yağı muhtevası içerip içermediği vs konularla alakalı farklı bir sertifikasyon çalışması yapmaktadır.Ayrıca bu birim gümrüklerde ürünlerin uygunluğu ile alakalı denetlemeler yapmaktadır.

SASO BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 1. Proforma fatura
 2. Ürünle alakalı teknik bilgi
 3. İmza sirküleri
 4. Başvuru formu
 5. Ürünle ilgili teknik belgeler
 6. Kalite belgeleri

Saso Belgesi Hangi Ürünlere Gereklidir

Zirai ürünler ve bitkiler için saso belgesi nin yanında ayrıca bitki sağlık belgesi ve uygunluk şehadetnamesi talep edilmektedir. Domuz yağı ihtiva eden ürünler ile alkollü maddelerin ülkeye sokulmasına izin verilmemektedir. Makine ve ekipman ihracatı yapacak firmaların ürünle alakalı teknik belgeler, model no, üretici firma adı ve markası gibi belgelerin beyanı gereklidir.  Danışmanlık hizmeti sunan firma olarak sizlere en kısa sürede en kaliteli hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Sizden talep edeceğimiz evrakları bize ulaştırmanızın ardından ürünlerle ilgili yapılacak denetim neticesinde saso belgesi belgelendirme işlemi tamamlanıp ihracatınızı gerçekleştirebilirsiniz.