Saso Belgesi

Saso belgesi Suudi Arabistan’ın ithalat uygulamaları standartlarıdır. Suudi Arabistan tarafından ithalat esnasında firmalardan aşağıda belirttiğimiz ürün gruplarına ait ithalatlarda talep edilmektedir. Ülke her tür ürün grubunun ithalatına müsaade etmekle beraber sadece alkollü içki ve domuz etinden üretilmiş yiyeceklerin ülkeye girişine izin vermemektedir.Başvuru için ürünlerinizin saso belgesi standartlarına uygun olup olmadığının kontrolü sağlandıktan sonra( kalite belgeleri – test raporları veya laboratuvar analizleri) belgelendirme sürecine geçilir. Ürünleriniz yüklemeden hemen önce tarafımızca kontrol edildikten sonra işlemleriniz biter. Bu bir ürün belgesi, kalite belgesi değildir.Her sevkiyat öncesinde mutlaka alınması gerekmektedir. Sahip olmadan kesinlikle Suudi Arabistan’a ihracat yapmayınız çünkü müşterinizin karşı taraftan malı çekmesine izin verilmez

. Rahat bir şekilde bahsi geçen ülkeye ihracat yapabilmeniz için ürünlerinize ait kalite belgelerinin eksiksiz olması test raporlarının güncel olmasında hem zaman hem maliyet açısından avantaj sağlayacaktır.

Saso belgesi başvurusunda sizden proforma faturanız, ihracatınız gerçekleştireceğiniz proforma da geçen ürünlere ait kalite belgeleri, test raporları, laboratuvar analizleri gibi belgeler talep edilecektir. Bu belgelerin incelenme sürecinin ardından eksiklik tespit edilmemesi halinde belge işleminizin büyük çoğunluğu tamamlanmış demektir. Önemli olan aşama ürünlerinizin uygun olup olmadığıdır. Uygunlukla alakalı herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde rahat bir şekilde saso belgesini alabilirsiniz.

Saso Belgesi Nasıl Alınır

Gerekli evrak aldındıktan sonra ihracat esnasında sizden

1. Ürünle ilgili fatura : Firmanın antetli kağıdına alıcı ve satıcı bilgileri yazılı olmalıdır. İthalatı yapılacak ürün belirtilmeli ve GTİP numarası faturada yazılı olmalıdır. Taşıma esnasında kullanılacak yükleme boşaltma alanları belirtilmelidir. Teknik malzemelerde ürünle ilgili teknik bilgi, model, seri numarası, markası, imalatçı firma bilgileri ekte yazılı olmalıdır.

2. Menşe şehadetnamesi : Bu belge üzerinde ithal ettiğiniz ürünle ilgili üretici, alıcı, nakliye biçimi ve yerleri açık olarak yazılmalıdır.

3. Konşimento : Bir nüshası Suudi büyük elçiliğine verilmek üzere verilen belge üzerinde fatura bilgileri ile bire bir uyumlu olması gerekmektedir. Malın değeri, ağırlığı, markası, teknik bilgileri, nakliye yeri, biçimi ve kullanılacak araçlar, nakliyeyi üstlenen firma bilgileri, alıcı firma bilgilerinin tamamı yazılı olmalıdır.

4. Varsa sigorta belgesi

5. Yükleme listesi : Ürüne ait alıcı satıcı bilgileri, ürünle alakalı ağırlık bilgileri yazılı olmalıdır.

Saso Belgesi

Saso Belgesi

Saso belgesi kapsamına giren ürünler için Suudi Arabistan’a yapılacak ithalatta Suud devleti standart kuruluşu ile beraber bazı birkaç ürün grubu hariç COC BELGESİ (Certificate Of Conformity) standartlarını uygulamaya koymuşlardır. İhraç edeceğiniz ürünlerle alakalı teknik bilgiler elimize ulaştığı andan itibaren gerekli ürün gruplarına dahil olup olmadığınızın kontrolünün ardından işlemlere başlıyoruz. Maliyet hesaplaması ve belge edinme süreleri ile alakalı detaylar da işlemlere başlamadan önce detaylı olarak sunulacaktır.

SASO BELGESİ NEDİR?

Saso belgesi nedir Suudi Arabistan’a yapılan ihracatlarda gümrüklerinden girecek ürünlerle alakalı talep ettikleri uygunluk belgesidir. Saso adlı Suudi Arabistan Kalite Standartları Organizasyonu tarafından yapılan çalışmalarla ülkelerini kalitesiz ürünlerin istilasını önlemek maksadıyla gümrüklerinden girecek ürünlerin standartlarına uygunluğunu kontrol, belgelendirme faaliyeti yürütmektedir. İhracat yaparken sizden talep edilecek evraklar

 1. Fatura
 2. Menşe şehadetnamesi
 3. Konşimento
 4. Varsa sigorta belgesi
 5. Yükleme Boşaltma Listesi
 6. Saso Belgesi
saso belgesi nedir

saso belgesi nedir

Gıda ve kozmetik ürünleri dışında kalan tüm ticari ürünlere başvuru yapılıp saso belgesi alınması mecburi tutulmaktadır. Gıda ve kozmetik ürünlerinde ise İslam devleti olduğu için alkol ve domuz yağı muhtevası içerip içermediği vs konularla alakalı farklı bir sertifikasyon çalışması yapmaktadır.Ayrıca bu birim gümrüklerde ürünlerin uygunluğu ile alakalı denetlemeler yapmaktadır.

SASO BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 1. Proforma fatura
 2. Ürünle alakalı teknik bilgi
 3. İmza sirküleri
 4. Başvuru formu
 5. Ürünle ilgili teknik belgeler
 6. Kalite belgeleri

Saso Belgesi Hangi Ürünlere Gereklidir

Zirai ürünler ve bitkiler için bu evrakın yanında ayrıca bitki sağlık belgesi ve uygunluk şehadetnamesi talep edilmektedir. Domuz yağı ihtiva eden ürünler ile alkollü maddelerin ülkeye sokulmasına izin verilmemektedir. Makine ve ekipman ihracatı yapacak firmaların ürünle alakalı teknik belgeler, model no, üretici firma adı ve markası gibi belgelerin beyanı gereklidir.  Danışmanlık hizmeti sunan firma olarak sizlere en kısa sürede en kaliteli hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Sizden talep edeceğimiz evrakları bize ulaştırmanızın ardından ürünlerle ilgili yapılacak denetim neticesinde gerekli belgelendirme işlemi tamamlanıp ihracatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Saso Belgesi Başvurusunda Elektrikli Ürünler İçin İstenen Belgeler

Emc Sertifikası

Elektromanyetik uyumluluk demektir. Esas temel çıkış noktası elektrikli cihazların çalışması esnasında diğer elektrikli cihazlardan etkilenmesi veya bizim ürünümüzün diğer elektrikli ürünleri etkilemesi durumudur. Ürüne yapılacak testler ile böyle bir durumun oluşup oluşmadığının tespiti için yapılan bir dizi testtir. Dünyanın bir çok ülkesinde özellikle Avrupa ülkelerinde zorunlu bir belgedir. Firmamız bu testlerle alakalı eksikliğinizin bulunması halinde temini için çözüm ortağı firmamız aracılığı ile işlemlerinizin hızlandırılmasını sağlamaktadır. Saso belgesi standartlarında elektrikli malzemelerin bu standartlara uygun olması şart koşulmuştur.

Lvd Testleri

Saso Belgesi kapsam dahilindeki ürünlerin güvenlik emniyet ve uyumluluk gereksinimleri prosedürüdür. Alternatif akım için 50 volt – 1000 volt, doğru akım için 75 volt – 1500 volt arasında değişen akımlarda kullanılan elektrikli cihazları kapsar. Bu testte bir çok dünya ülkesinde zorunludur. Yapılan testler ise şunlardır

İzolasyon Testi

Yüksek Gerilim Testi

Kaçak Akım Testi

Toprak Hattı Süreklilik Testi

EN 60204-1  – EN 60335  standartları kapsamına giren ürünler ile CE belgesi kapsamına giren bütün elektrikli ürünler için zorunludur. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

G Mark

Kısaca değinmek gerekirse körfez ülkelerinin bir araya gelerek Avrupada kullanılan Ce belgesi benzeri bir  G işareti ve GCC belgelendirme sistemine geçebilmek için yapılan çalışmalar neticesi öngörülen belge adıdır. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen devletleri bu çalışmanın yapıldığı konseye dahil ülkelerdir.