SONCAP BELGESİ

Soncap belgesi Nijerya devleti tarafından ithalat ürünlerinin sahip olmasını istediği uygunluk belgesidir. Nijerya’ya yapacağınız ihracatlarınız için ürünlerinize soncap belgesi almanız gerekmektedir. 2005 tarihinden beri yürürlükte olan uygulama 2012 yılında yeniden revize edilmiş ve şu anda yürürlükteki halini almıştır.

Yapılan ihracat öncesi iki aşamalı sistem uygulanmaktadır. Öncelikli olarak ürünlerin COC sertifikası denilen teknik uygunluk belgesine sahip olması ardından alması gerekmektedir. Ayrıca bu belgeler olmadan ihracat yapmanız halinde mallarınız gümrükten çekilmez.

İstenen belgeler. Ürün raporu, ürün belgesi ve uygunluk sertifikasıdır. Soncap belgesi kapsamı dışında kalan ürünlerin ihracatı için NAFDAC  belgesi talep edilmektedir.

soncap belgesi

NAFDAC BELGESİ

Nijerya tarafından gıda ürünleri ve ilaç sanayi ürünleri için ilgili devletin sağlık bakanlığı tarafından ülke içine giren ilaç ve gıda ürünlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kurulmuş sistemin adıdır. Yapılacak ithalat için Nafdac belgesi olmadan ülkeye girişine izin verilmemektedir.

Gıda, ilaç, kozmetik, ve hayvansal ilaçların ülkeye girişlerinde bu belge talep edilmektedir. Belgeye sahip olabilmek için öncelikle numune gönderilmesi ve yapılacak incelemenin ardından onaylanması halinde belge düzenlenmektedir. Belge başvuru işleminiz için karşı taraftaki alıcı firmanın temin edeceği başvuru formunu ve numuneyi ilgili birime teslim etmesinin ardından yapılacak inceleme aşamasının ardından nafdac belgelendirme yapılmaktadır. İhracatı yapılacak her bir ürün için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.