Src Belgesi Muafiyet

Src belgesi muafiyet koşullarından yararlanabilmeniz için 25 şubat 2003 den önce ehliyet almış olmanız ilk şarttır. Ayrıca 63 yaşını doldurmuş olanlar src belgesi alamazlar. Bu şartları sağlayabilenler sınavsız kurssuz alabilirler.  Ayrıca ikinci bir önemli konu başvurusu yapacakların muafiyetli başvurularının işleme girebilmesi evraklarının sorunsuz işlenebilmesi için mutlaka ehliyet belgelerinin üzerinde T.C Kimlik numaralarının yazılı olması gerekmektedir. Ehliyet kartı üzerinde T.C Kimlik numaraları yazılı olmayanların herhangi bir trafik şubeye giderek ehliyetlerini güncelleştirmeleri gerekmektedir.

src belgesi muafiyet

Src Belgesi Başvuru İşlemleri

Ehliyetlerini güncelleştirdikten  sonra alınacak ehliyet GBT si ile beraber 2 adet fotoğraf, kimlik fotokopisi, ehliyet fotokopisini  beraberinde getirmeleri gerekmektedir. Başvurular Gazi Üniversitesi Mesleki Yeterlilik Değerlendirme Merkezine yapılmakta ve belgeleri bu kurum vermektedir. İşlemlerin tamamlanması bir ayı bulabilmekte ve bazen geçebilmektedir. Bahsettiğimiz şartları sağlayamayan arkadaşların ise Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış kurumlardan biriyle irtibata geçerek kayıt yaptırması ve eğitimlere katılması gerekmektedir. Eğitim süreci tamamlandıktan sonra bakanlığın 3 ayda bir yaptığı sınavlara katılıp başarılı olması gerekmektedir. Src belgesi sınavlarında 50 soru sorulmakta ve ve bu sorulardan en az 30 tanesini doğru cevaplayanlar başarılı kabul edilip belge almaya hak kazanırlar.

Src Belgesi Sınıfları

Src belgeleri 4 farklı grupta toplanır ve kullanılan aracın cinsine yapılan taşımacılığın şekline göre 4 farklı grupta toplanır. Yolcu taşıyanlar yani minibüs otobüs gibi araçları kullananlar  2 tür belgesi ve bu işi uluslar arası alanda yapanlar 1 türü almak zorundadır. Aynı şekilde yük taşıma işi yapanlar yani kamyon tır gibi araçları kullananlar ise 4 türü ve bu işi uluslar arası alanda yapanlar src 3 türü almak zorundadır. Ve her bir belge kendi kapsadığı alanda geçerlidir. Ayrıca şoförlerin psikoteknik belgelerinin de olması gerekmektedir. Src belgesi mesleki yeterlilik belgesi olup bedensel yeterliliktir. Test ile şoförün algı, dikkat, refleks gibi özelliklerinin araç kullanmaya uygun olup olmadığının testi yapılır. Her iki belgede bulundurulması gereken yetki belgeleridir. Kontrol esnasında bu belgelerin eksikliği tespit edildiğinde hem araç şoförüne hemde sahibine cezai işlem uygulanır. Uygulanan ceza miktarı 1000 TL olup bunun 300 TL si şoföre 700 TL si ise araç sahibine yazılmaktadır. Herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak için mesleki yeterlilik belgelerinizi mutlaka alınız.